×

عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter"را بفشارید

٩٢٠٠١٣۶٠-۰۲۱

چیتگر، کوهک، بلوار علیمرادی، نسیم هشتم، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی سرطان برکت

یکی از عوارض مشهور شیمی درمانی ریزش مو است.

البته باید بدانید که ریزش موی کامل فقط با بعضی داروهای شیمی درمانی یا با پروتوکل یا دوزهای خاصی از داروها رخ می دهد و این تصور که همه ی بیماران با شیمی درمانی دچار ریزش مو می شوند، اشتباه است.

شروع ریزش مو، معمولا بعد از ۲ تا ۳ هفته بعد از شیمی درمانی اتفاق می افتد.

شدت ریزش مو بعد از شیمی درمانی متفاوت است که بستگی به نوع دارو و جنس مو دارد؛ ریزش مو می تواند کامل باشد یا این که فقط به صورت چند تار مو یا به صورت دسته ای از تارهای مو اتفاق بیفتد یا این که ممکن است اصلا اتفاق نیفتد.

در اغلب موارد موهای سر می ریزد، اما موهای سایر نواحی بدن نیز ممکن است دچار ریزش شود‌. موهای بدن، زیر بغل، ناحیه تناسلی و حتی ابروها ممکن است دچار ریزش شوند.

آیا ریزش مو با شیمی درمانی دائمی است ؟

بعد از پایان دوره ی درمان و قطع شیمی درمانی، موها مجدد رشد می کنند که ممکن است جنس، ظاهر یا رنگ متفاوتی داشته باشند.  برگشت کامل موها ، ممکن است ماه ها طول بکشد.

چه اقداماتی برای مراقبت از موها می توان انجام داد؟

قبل از شروع درمان، پزشک اونکولوژیست در مورد احتمال ریزش مو با داروهای تجویزی، با بیمار صحبت می کند.

اگراین احتمال بالا باشد، می توان اقداماتی برای مراقبت از موها انجام داد:

            در برخی مراکز برای بعضی از سرطان ها مانند سرطان پستان، از کلاه های سرد کننده مخصوصی استفاده می شود که احتمال ریزش مو را کمتر می کند. باید توجه داشت که این تجهیزات همه جا در دسترس نیست، قیمت بالایی دارد و در برخی سرطان ها نباید استفاده شود. همچنین برخی از متخصصین به طور کلی موافق استفاده از این کلاه ها نیستند.

            سایر اقداماتی که می توان انجام داد شامل : عدم استفاده از رنگ مو و یا مواد شیمیایی حین درمان، عدم استفاده از وسایلی مثل اتو مو، شستشوی بسیار ملایم و آرام مو با شامپوهای ملایم.

            برخی از بیماران ترجیح می دهند موهای خود را کوتاه کنند یا کامل بتراشند و از کلاه گیس، کلاه یا وسایلی که مخصوص این بیماران ساخته شده، استفاده کنند. استفاده از کلاه گیس از همان ابتدای درمان، به بسیاری از بیماران کمک می کند تا احساس بهتری در مورد این عارضه داشته باشند.

بعد از پایان درمان و با رشد مجدد موها چه اقداماتی توصیه می شود؟

توصیه می شود تا زمانی که موها به رشد کامل قبل از درمان نرسیده اند، با احتیاط با موها رفتار شود. شستشوی آرام، شامپوهای ملایم و عدم استفاده از مواد شیمیایی و رنگ تا مدتی بعد از درمان توصیه می شود.