×

عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter"را بفشارید

٩٢٠٠١٣۶٠-۰۲۱

چیتگر، کوهک، بلوار علیمرادی، نسیم هشتم، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی سرطان برکت

آزمایشگاه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی سرطان برکت

آمادگی لازم جهت آزمایش نمونه‌گیری خون مدفوع

 

  • خانم‌هایی که عادت ماهیانه هستند تا سه روز پس از پایان دوره فوق از انجام این آزمایش خودداری نمایند.
  • چنانچه بیمار به بواسیر یا شفاق مقعد مبتلا بوده و خونریزی واضحی از این ضایعات مشاهده می‌گردد قبل از انجام آزمایش به آزمایشگاه اطلاع داده شود.
  • چنانچه بیمار به علل مختلف دچار خونریزی از لثه و مخاط دهان است، بلع خون از این ناحیه سبب مثبت شدن کاذب آزمایش می‌گردد.
  • دو تا سه روز پیش از آزمایش و در طی جمع‌آوری نمونه از خوردن غذاهای دارای گوشت قرمز جلوگیری نموده و بهتر است گوشت مرغ و ماهی نیز مصرف نگردد.
  • روز قبل از نمونه‌گیری از مصرف سبزیجات بخصوص سبزیجات خام مانند شلغم، ترب، قارچ، سیب، تربچه، کلم بروکلی، گل کلم، پرتقال، موز، طالبی، گرمک، خربزه، هندوانه و انگور خودداری کنید.
  • حداقل از هفت روز قبل از انجام آزمایش از مصرف داروهای سالیسیلات مانند آسپرین، سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک سدیم، داروهای استروئیدی، کلشی شین، ویتامین C، آنتی اسیدها، ترکیبات آهن‌دار، ترکیبات ید‌دار، دیورتیک‌های تیازیدی و رزرپین اجتناب گردد. در غیر اینصورت به آزمایشگاه اطلاع داده شود.
  • لازم به ذکر است که باتوجه به تنوع داروهای مصرفی و امکان تداخل آن‌ها با نتایج آزمایش بهتر است مصرف هر گونه دارو را قبل از انجام آزمایش به اطلاع پزشم معالج برسانید.
  • نمونه‌ مدفوع را در ظرف مخصوصی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار داده که تمیز، در‌دار و فاقد مواد نگهدارنده است، بریزید.
  • مراقب باشید آب، ادرار، یا خون قاعدگی با نمونه مخلوط نشود و در اسرع وقت تحویل آزمایشگاه فرمائید. (مقدار نمونه لازم ۵ گرم می‌باشد.)

 

چنانچه به علتی امکان جمع‌آوری مستقیم مدفوع در ظرف نمونه‌گیری مقدور نباشد، باید نکات زیر حتماً رعایت گردد.

۱- پس از اجابت مزاج با استفاده از آیسلانگ یا اپلیکاتور مقدار کمی از سطح رویی مدوفوع را بدون اینکه با ادرار یا آب مخلوط گردد، در ظرف مخصوص قرار داده و درب آن محکم بسته شود.

۲- نمونه باید سریعاً به ازمایشگاه تحویل داده شود، در غیر اینصورت تا زمان رسیدن به آزمایشگاه در دمای معادل یخچال ۸-۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری شده و از قرار دادن نمونه‌ها در گرما یا در مجاورت نور خورشید خودداری شود.

۳- تاخیر در آزمایش می‌تواند تاثیر منفی بر نتایج این آزمایش داشته باشد.

۴- توجه شما به نکات یاد شده باعث افزایش صحت و دقت جواب آزمایش خواهد شد.