×

عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter"را بفشارید

٩٢٠٠١٣۶٠-۰۲۱

چیتگر، کوهک، بلوار علیمرادی، نسیم هشتم، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی سرطان برکت

تصویربرداری

تصویربرداری

تصویربرداری بیمارستان سرطان برکت شامل بخش های رادیولوژی، ام آر آی، سیتی سیمولاتور و... است.

بخش تصویر برداری بیمارستان سرطان برکت در طبقه منفی یک واقع شده است و  شامل بخش های ام آر آی، رادیولوژی، سی تی اسکن، سونوگرافی، سی‌تی‌سیمولاتور، ماموگرافی و فلوروسکوپی است.

سی تی اسکن

نام این دستگاه SIEMENS 128 SLAISE است و از جمله جدید ترین دستگاه های موجود در حوزه پزشکی است که با بالاترین سرعت حرکت تخت و پردازش تصویر در کسری از ثانیه تصویری با بالاترین قدرت تفکیک و با کمترین نویز را ارائه می دهد. از جمله قابلیت های دستگاه امکان تصویر برداری از تمامی عروق بدن، به ویژه عروق کرونر قلب می باشد. با توجه به نیاز مرکز جامع سرطان برکت که تشخیص و درمان سرطان را ملاک قرار داده است  این دستگاه بهترین تصویر را با توجه به شرایط خاص بیمار و نیاز پزشک معالج عرضه می کند.


سی تی سیمولاتور 

دستگاه سی تی اسکنی است که به منظور سیمولاتور (شییه سازی درمان ) بیماران سرطانی و اهداف درمانی می باشد. سی تی سیمولاتور  شامل یک دستگاه سی تی اسکن به همراه یک رویه تخت صاف (همانند تخت پرتودرمانی)، لیزرهای موقعیت دهی و دارای سیستم مارک کنندگی و نرم افزار طراحی درمان سه‌بعدی باقابلیت شبیه سازی و همچنین دارای خروجی عکس می‌باشد.

این دستگاه از جهات بسیاری شبیه سی‌تی اسکن معمولی است با این تفاوت عمده که در این پروسه نیاز به موقعیت دهی و ثابت سازی بیمار می‌باشد. این دستگاه مجهز به لیزرهای پيشرفته LAP laser به منظور افزايش دقت و سهولت شبيه سازي درمان مي باشد. هم چنين تکنولوژي اسپيرال دستگاه موجب می شود با يک بار پرتو دهی قسمت بزرگی از ناحيه مورد نظر تصويربرداری شده و ضمن افزايش سرعت تصويربرداری، احتمال از دست دادن اطلاعات نيز بسيار کم شود. اطلاعات مربوط به بيماران در سيستم ذخيره و به نرم افزار طراحی درمان انتقال داده می شود.

MRI

 نام این دستگاه 1.5GE تسلا است. همچنین این دستگاه جدیدترین و تنها دستگاه موجود در ایران، با قابلیت سازگاری با شرایط بیماران تحت پرتو درمانی می باشد. بدان جهت که تصویربرداری از این دست افراد به دلیل حساسیت و دقت پرتودرمانی، نیازمند تمهیدات و تجهیزات ویژه و منحصر به فردی است که این دستگاه آن را برآورده می نماید. از دیگر ویژگی های استثنایی این دستگاه می توان به دارا بودن جدیدترین گیرنده و فرستنده امواج الکترومغاطیس (کویل) اشاره کرد که موجب افزایش کیفیت تصویر و آسایش بیمار حین تصویربرداری می‌گردد.

 

ماموگرافی

اشعه ایکس (رادیوگرافی) یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و معالجه بیماری کمک می کند.در تصویربرداری با اشعه ایکس، بخشی از بدن در معرض دوز کمی از پرتوهای یونیزه کننده قرار می گیرد تا عکس هایی از داخل بدن تولید شود. ماموگرافی یک تصویربرداری پزشکی تخصصی است که از سیستم اشعه ایکس با دوز پایین برای مشاهده داخل پستان ها استفاده می کند. تست ماموگرافی موسوم به ماموگرام، در تشخیص زودرس بیماری های پستان به بانوان کمک می کند. 

دستگاه فلوروسکوپی 

فلوروسكوپی یكي دیگر از تكنيک های تصویربرداری است كه در علوم تشخيصی رادیولوژی و فيزیک پزشكی كاربرد فراوانی دارد. مبنای كار یک دستگاه فلوئوروسكوپ بر اساس یک مولد اشعه ایكس است كه پرتوهای آن توسط نوعی گيرنده به نام دستگاه تقویت تصویر، دریافت و تقویت می‌شوند. این دستگاه پرتوهای ایكس عبوری از درون بدن بيمار را بصورت زمان حقيقی آشكارسازی نموده  و توسط یک سيستم تلویزیونی مدار بسته نمایش داده و ثبت می‌كند.

این امكان نيز وجود دارد كه در زمان‌هایی كه مشاهده حركت در بدن مورد نظر است (به عنوان مثال بررسی حركت ماده حاجب در مجرای گوارشی)، بتوان تصویر را مستقيماً و به صورت زمان حقيقی روی یک صفحه نمایشگر نمایش داد.